Yasa Ürünler Pudra Şekeri Değirmeni

 

Ana Sayfa > Ürünler >Temperleme

 
 
Temperleme işlemi, düzgün olmayan çikolata kristallerinin , stabil hale getirilmesine verilen isimdir. Çikolatanın üzerinde belli bir süre sonra oluşan beyazlık ve ağızda bıraktığı kumsu tat , iyi temperlenmemiş çikolatayı işaret eder.
İstenilen inceliğe ve kıvama getirilmiş çikolata hamuru , 40-45 ° C sıcaklıkta temperleme makinasına gelir. Makine içerisinde bulunan özel alaşım alüminyum plakalardan geçerken önce 32 – 33°C daha sonra 28-29 °C ye düşürülür. En son aşamada ise tekrar 30 °C ye çıkarılarak kalıplama makinasına yollanır . Böylece , çikolata içerisindeki stabil olmayan kristalleri erimiş geriye düzgün yapıdaki kristaller kalmış olur.
YS/T 500 A Temperleme makinasında , özel alaşımlı aluminyum plakalardan yapılmış 3 farklı temperleme bölgesi bulunmaktadır. Her bölgede ısı kontrol sistemi sayesinde maksiumum hassasiyet sağlanır.
Üretim esnasında kolaylık sağlayan renkli ve dokunmatik ekranına bütün parametreler girilebilir. Modüler su sirkülasyon sistemi ile ısı alışverişi kolay ve hassas bir şekilde yapılabilmektedir. Sirkülasyon pompaları, su filtreleri , su sıcaklığını kontrol eden exchanger lar sayesinde arızalara karşı uzun süreli çalışma imkanı sunar . Dizaynı ve kullanılan materyal özelliği ile , istenmeyen tortuların oluşmasını engeller, hijyeniktir.
Kakao yağlı ürünlerin yanı sıra , sürülebilir çikolata üretim hatlarında FACE COOLING işlemi için de kullanılabilir.
Cam ön panelleri sayesinde makinanın her bölgesine kolay ulaşım sağlanabilir.
Temperlemenin yapıldığı 3 farklı zon bulunur.
Isı değerleri 28-50 C arasında değiştirilebilir.
Temperleme
Temperleme   Temperleme   Temperleme

YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN

Mesaj gönderme sıklığımız ayda 1-2'dir.
Kişisel bilgileriniz asla paylaşılmaz.

BİZİ TAKİP EDİN


Yasa Makina